April 24, 2024
Strada Popa Petre 24, București 030167
Actualitate Analize ASF Investitii Popular

Cele 15 nume care duc greul Bursei de la București. Piața de capital după primele 3 luni din an- Date ASF

Zece intermediari și 5 societăți de administrare a investițiilor au o activitate pregnantă în piața locală de capital, dominând toate topurile. Ultimele date agregate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) în cadrul raportului trimestrial arată, printre altele, și clasamentul acestor entități.

La finalul lunii martie 2023, indicii bursei românești au înregistrat evoluții pozitive, comparativ cu sfârșitul anului 2022, relevă ultimul raport ASF în domeniu.

Indicele de referință BET a avut o creștere de 3,84% la 31 martie 2023 comparativ cu finalul anului 2022. Indicele BETAeRO a înregistrat o creștere de 7,88%, având cea mai importantă creștere dintre indicii locali, urmat de indicele BET-NG, cu o creștere de aproximativ 7,85%.

Capitalizarea bursieră de pe piața reglementată a atins nivelul de 204,02 miliarde lei, în creștere cu aproximativ 3% comparativ cu finalul anului 2022, în ciuda contextului geopolitic și macroeconomic nefavorabil.

Citește și: Președintele ASF, Nicu Marcu,la listarea Hidroelectrica: Prefer să mă uit în viitor…Autoritatea lucrează ca acest eveniment să fie doar începutul unei epoci de dezvoltare a pieței românești de capital- VIDEO

Valoarea totală tranzacționată pe piața reglementată și SMT a atins nivelul de 2,72 miliarde lei în primul trimestru al anului 2023, în scădere cu 57% comparativ cu aceeași perioadă a anului 2022. Numărul de tranzacții derulate la BVB s-a diminuat cu 36% în primele trei luni din anul 2023, comparativ cu primele trei luni din anul 2022. Aproximativ 95% din valoarea totală a tranzacțiilor a avut loc pe piața reglementată a BVB, restul fiind derulate pe SMT.

Valoarea tranzacțiilor cu titluri de stat, la 31 martie 2023, a scăzut față de aceeași perioadă a anului 2022, înregistrând un nivel de aproximativ 43 milioane lei. Acțiunile rămân clasa dominantă de active financiare, cu o pondere de 89% din totalul valorii tranzacționate la BVB până la 31 martie 2023.

Care sunt cei mai activi intermediari și cei mai mari administratori?

Numărul administratorilor de active cu activitate semnificativă este încă unul relativ mic, motiv pentru care concentrarea est ridicată. ” Primele cinci SAI-uri după volumul activelor sunt toate societăți afiliate sistemului bancar, iar activele administrate de acestea, la data de 31 martie 2023, însumau aproximativ 15,08 miliarde lei, respectiv circa 91% din activul total aferent industriei fondurilor de investiții, excluzând SI-urile și FP. “, notează documentul citat.

SAIActiv total la 31.03.2023 (mil.lei)%total
BT Asset Management4.10524,78
Erste Asset Management3.85223,25
Raiffeisen Asset Management3.17519,17
BRD Asset Management3.42220,66%
OTP Asset Management5223,15%
Sursa: Raport ASF privind piața de capital

În ceea ce privește brokerii, majoritatea sumelor intermediate sunt concentrate în jurul a zece nume. Primele 10 societăți dețin aproximativ 90% din valoarea totală intermediată în primul trimestru al anului 2023.

Dintre acestea, 6 sunt Societăți de Servicii de Investiții Financiare (SSIF), 2 instituții de credit locale, o firmă de investiții autorizată într-un alt stat membru UE și o instituție de credit din alt stat membru UE.

La sfârșitul lunii martie 2023, SSIF-urile aveau în custodie o valoare cumulată a activelor de 21,95 miliarde de lei (aproximativ 4,46 miliarde de euro), reprezentând atât disponibilități ale clienților, cât și titluri financiare deținute de aceștia. Numărul cumulat al conturilor de clienți activi ai SSIF-urilor la finalul trimestrului I 2023 a fost de 38.378 (un investitor poate avea simultan conturi deschise la mai mulți intermediari). Din graficele prezentate mai jos se observă că valoarea activelor în custodie este în general corelată cu numărul de conturi active.

Nume intermediarValoarea intermediată în T1 2023(mil.lei)Pondere (%)
Swiss Capital1.17321,59
BT Capital Partners85115,66
Tradeville652,812,01
BCR595, 610,96
Wood and Company550,410,13
SSIF BRK Financial Group493,59,08
Raiffeisen Bank International172,93,18
IFB Finwest152,52,81
Goldring135,92,50
Alpha Bank131,82,43
Sursa: Raport ASF

Toaate detaliile privind evoluțiile pieței de capital AICI

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X